USD
EURO
ALTIN

Piyasaların Referanduma İlk Tepkisi

Piyasaların merakla beklediği referandum sona erdi. Başkanlık sistemini öngören 18 maddelik Anayasa değişikliği için 55 milyon seçmen sandık başına gitti. Katılım yüksek olduğu seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 51.2 evet, yüzde 48.8 hayır oyu kullanıldı. Referandum belirsizliğini geride bırakan piyasaların ilk tepkisi döviz tarafında görüldü. Dolar/TL, gece Asya piyasalarında 3.6250 seviyelerine indi. Dolar/TL, cuma […]

Piyasaların Referanduma İlk Tepkisi
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Piyasaların merakla beklediği referandum sona erdi. Başkanlık sistemini öngören 18 maddelik Anayasa değişikliği için 55 milyon seçmen sandık başına gitti. Katılım yüksek olduğu seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 51.2 evet, yüzde 48.8 hayır oyu kullanıldı.

Referandum belirsizliğini geride bırakan piyasaların ilk tepkisi döviz tarafında görüldü. Dolar/TL, gece Asya piyasalarında 3.6250 seviyelerine indi. Dolar/TL, cuma günü yurt içi piyasalarda 3,69’un üzerinde seyretmiş ve hafta kapanışına yakın uluslararası piyasada 3,7376’ya kadar çıkmıştı.

Halkoylamasının ardından uluslararası piyasada 3,6250’ye kadar gerileyen dolar/TL, saat 22.30’da, önceki kapanışına göre yaklaşık yüzde 3 gerileyerek 3,6310 seviyelerinde dengelendi. Aynı dakikalarda euro/TL yüzde 2,1 azalışla 3,8600, sterlin/TL yüzde 2,20 düşüşle 4,5510 dan işlem gördü.

“Kâr satışlarına dikkat”

Referandum sonuçlarının piyasalara olası etkileriyle ilgili DÜNYA‘ya konuşan Denizbank Yatırım Hizmetleri Grubu Araştırma Yönetmeni Orkun Gödek, piyasa beklentileri dahilinde bir sonuç çıktını söyledi. Genel olarak beklentilerin fiyatlandığını kaydeden Orkun, “İlk etap fiyatlamının kısmen olumlu olmasını düşünmekle birlikte, kâr satışı ihtimalini ya da yukarı potansiyelin sınırlı olduğunu göz ardı etmemek lazım” dedi.

“Dolardaki düşüş borsaya da yansıyacak”

Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Adnan Çekçen ise “Anayasa değişikliğini içeren referandumdan evet kararının çıkmasıyla birlikte uluslararası piyasalarda Türk Lirası ürünlerinde yükselişler görüyoruz. Geçtiğimiz Cuma günü seans kapanışı sonrası sadece elektronik piyasaların açık olduğu saatlerde dolar/TL tarafında 3.74 seviyelerine doğru bir hareketlenme görmüştük. Asya piyasalarının açılış rakamlarına baktığımızda, dolar/TL’nin 3.63 seviyelerinde açılış gerçekleştirdiğini görüyoruz. Yeni işlem gününde bir çok ülke piyasalarının kapalı olduğunu belirtelim. Doların genel olarak 3.60 – 3.55 bandı üzerinde kalma çabalarını görebiliriz. Özellikle bu bölge aşağı yönlü kırılırsa satışlar derinleşebilir. BİST 100 tarafında muhtemelen primli bir açılış göreceğiz. Kur etkisiyle de birlikte 92.000-93.000 bandı yukarı yönlü hareketlenmelerde direnç noktaları olarak izlenebilir.” diye konuştu.

Piyasaların gündemi

Piyasalarda ana yönü referandum sonuçlarından sonra oluşacak siyasi ve ekonomik ortam belirleyecek.

Global piyasalarda ise; küresel çapta devam eden jeopolitik gerginliklerin etkisi devam ediyor.

Bu hafta gündemini Çin makro verileri, Kuzey Kore gündemi, petrol forumu ve IMF-Dünya Bankası toplantıları oluşturuyor.

ABD tarafında makro anlamda önemli etki yapabilecek bir veri bulunmuyor.

YORUMLAR


    0 YORUM