USD
EURO
ALTIN

Yeni YÖKDİL Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Bilindiği gibi Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı himayesinde Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenmekte olup, YÖKDİL sınavı soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmakta, sınav organizasyonu ise Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmektedir. YÖKDİL Sınav başvuruları elektronik ortamda yokdil.yok.gov.tr internet adresi üzerinden, sınav takviminde belirtilen başvuru süresi içinde yapılmaktadır. YÖKDİL Sınavı’nın ilki, 5 Mart […]

Yeni YÖKDİL Sınavı Ne Zaman Yapılacak?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bilindiği gibi Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı himayesinde Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenmekte olup, YÖKDİL sınavı soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmakta, sınav organizasyonu ise Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmektedir.

YÖKDİL Sınav başvuruları elektronik ortamda yokdil.yok.gov.tr internet adresi üzerinden, sınav takviminde belirtilen başvuru süresi içinde yapılmaktadır.

YÖKDİL Sınavı’nın ilki, 5 Mart 2017 Pazar günü saat 09.30’da tek oturum halinde gerçekleştirilmişti. YÖKDİL Sınavı’nda adaylara, çoktan seçmeli ve 5 (beş) cevap şıklı 80 (seksen) adet soru sorulmuş ve 180 (yüz seksen) dakika sınav süresi verilmişti.

YÖK Başkanı Prof.Dr. M.A.Yekta Saraç’ın yaptığı anket sonucunda YÖK yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 2. YÖKDİL sınavı, 9 Temmuz 2017 tarihinde yapılacak.

YÖKDİL Sınavı’nda Değerlendirme Değerlendirme 100 (yüz) puan üzerinden, yalnızca doğru cevaplar dikkate alınarak yapılıp, yanlış cevaplar sınav sonucuna etki etmemektedir. Adayın birden fazla cevap verdiği sorular yanlış kabul edilmektedir. Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle “geçersiz” sayıldığı takdirde, sınava giren adayların ilgili soruyu doğru cevapladığı kabul edilmektedir.

Puan hesaplamasında [Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) * 100] formülü kullanılmaktadır. YÖKDİL Sınav sonuçları yokdil.yok.gov.tr adresinden açıklanmaktadır. YÖK

BAŞKANI SARAÇ’IN ANKET SONUÇLARINA İLİŞKİN PAYLAŞIMI:

Değerli arkadaşlar, YÖKDİL Sınavına ilişkin yaptığımız anketlerimiz neticelendi.

Anketlerimizde toplamda yaklaşık 180 bin kişi oy kullandı. Şaşırtıcı derecedeki büyük ilgi nedenli doğru bir yöntem izlediğimizi gösteriyor.

YÖKDİL’i erken tarihte tekrarlamamıza dair anketimiz %68 EVET, %32 HAYIR şeklinde neticelendi.

İngilizce’ye ek olarak hangi dillerde talep olduğuna dair anketimiz %62 ARAPÇA, %28 ALMANCA,%7 FRANSIZCA,%3 FARSÇA şeklinde neticelendi.

“Yeni YÖK” olarak, alacağımız kararlara paydaşlarımızı ortak kılacağımızı beyan etmiştik. Anket sonuçlarını kurullarımızda görüşeceğiz. Konuya ilişkin karar alırken bu sonuçların dikkate alınacağını bilmenizi isterim.

YORUMLAR


    0 YORUM